KAKO JE DJEČJI VRTIĆ ĐAKOVO DONIO BOŽIĆNU ČAROLIJU 2020. GOD. SVOJOJ DJEČICI PA I SVOJOJ ZAJEDNICI

Sljedeću priču potrebno je čitati u tonu bajke ili priče. Nastala je prema istinitom događaju, a kao zahvala svim junacima iste – malima i velikima. Autorica moli neka se ne iščita ništa loše u priči jer zbilja nije napisana s nikakvom negativnom notom!

Postoji vrtić, Dječji vrtić Đakovo, koji pohađa 330-ero djece predškolske dobi. U vrtiću je uvijek veselo i bruji kao u košnici. Djeca vole svoj vrtić – u njemu su njihovi prijatelji i njihove odgojiteljice koje im svakodnevno pripremaju zabavne odgojno-obrazovne sadržaje. U Vrtiću je posebno zabavno u prosincu – tada Vrtićem odzvanja još više glazbe, smijeha, čuje se tapkanje brojnih nožica u ritmu glazbe, djeca se vesele ukrašavanju vrtića, dolasku sv. Nikole, ukrašavanju božićne jelke na Trgu, vožnji Božićnim vlakićem, zajedničkoj humanitarnoj akciji, nastupu na gradskom trgu, izložbi radova u Centru za kulturu – kinu i cijelom nizu svakodnevnih božićnih plesova, pjesama, radionica, aktivnosti, darovima… Ali ono čemu se i djeca i roditelji i svi djelatnici Vrtića najviše vesele je Božićna priredba Svome gradu za blagdane. Ta se priredba održava tradicionalno svakoga prosinca u organizaciji Vrtića, a okuplja djecu ne samo iz Dječjeg vrtića Đakovo, već i iz drugih vrtića u gradu, djecu iz osnovnih škola, plesnih skupina… Svake godine đakovačko kino bude puno sretnih mama, tata, djedova, baka, a djeca i djelatnici, posebno odgojitelji, budu sretni što su svojoj zajednici priuštili jedan tako lijep božićni dar.

No, 2020. godina imala je drugačiji plan… Ranije, tijekom godine, u naš mali grad došao je neki novi virus, jedan koji ne voli da se ljudi druže, želi smanjiti kontakte među ljudima, tjera ljude da budu 2m udaljeni jedni od drugih i da maskama skrivaju osmjehe na svojim licima. Ali, naš Vrtić je jako hrabar i stao je na put ovom zlom virusu – on je svakog dana bio tu za svoju dječicu, u njemu su se uvijek mogli okupiti mali prijatelji i uživati u igri, pjesmi i plesu. Virus poskakuje oko Vrtića, pokušava ući sa svakom skinutim maskom, za svakim bližim kontaktom, ali svi su se u Vrtiću udružili u održavanju distance, nošenju maski, dezinfekciji i higijeni i stoje mu na putu, omogućavajući djeci da se i dalje druže, a roditeljima da odlaze na svoje poslove. Neprocjenjivu vrijednost i važnost u ovoj svakodnevnoj tihoj bitci odigrali su junaci Vrtića – spremačice i kuharice Nikolina Pavelić, Smilja Jona, Snježana Lončar, Sabina Drenjančević, Antonija Ivančić, Evica Ivanković, Tajana Benašić, Luca Babić, Melita Marinović, Nevenka Miličević i Stana Perić. Svakodnevno je tu i ekonom-vozač Željko Ilijov. O svim detaljima funkcioniranja Vrtića brinu se i svi ostali djelatnici uključeni u organizaciju rada – psihologinje Mirta Funarić i Barbara Šimić Gams, pedagoginja Ivana Radnić, zdravstvena voditeljica Sanja Miloš, računovođe Mirta Miličević i Tihomir Klemen koji je uskočio kad je „zagustilo“, tajnica Katarina Nađ Žeravica i ravnateljica Ambra Kordić. No vratimo se mi priči…

Sada je prosinac, doba kada se glazbe čuje glasnije, svjetla trepere toplije i kada ljudi trebaju još više druženja i bliskosti. Dječica su se u Vrtiću radovala svim radostima koje znaju da ih, već tradicionalno, očekuju u Vrtiću. Ali, ne smijemo zaboraviti da je i zli virus uvijek u blizini, uvijek vreba da se uvuče u Vrtić, pa ne smijemo ići na ukrašavanje jelke ni na nastup na Trgu, vožnju vlakićem i, što je najtužnije, ne smijemo se okupiti na tradicionalnoj Božićnoj priredbi. Vlakić, nastup i ukrašavanje bora na trgu zamijenili smo s još više glazbe, plesa, igre, igračaka, slikovnica, radionica u Vrtiću, sa svim onim što raduje male prijatelje. Ali kako nadomjestiti ono što je najviše radovalo velik broj ljudi u zajednicu? I tada se rodila ideja – mogli bismo snimiti božićne plesove dječice i objaviti ih na internet stranici Vrtića! Ideja se svidjela odgojiteljima, rado su ju prihvatili i posvetili se odabiru glazbe, smišljanju koreografije, djecu su razveselili naučivši ih novi ples i od tada su djeca i odgojitelji svaki dan još više plesali, pjevali, vrtili se, poskakivali, radovali se! Tu smo došli do glavnih junaka ove božićne priče -odgojitelji Ljiljana Poljak, Mirna Cezner, Đurđa Andrić, Adela Aničić, Sandra Vrbešić, Jasminka Maričić, Monika Martinović, Anela Perko, Danijela Miličević, Marica Duvnjak, Antonija Kovčić, Ornela Koprčina, Martina Vrbanec, Gordana Stjepanović, Goran Prebeg, Ivana Šimić, Jelena Škorić, Marija Brataljenović, Kata Lukačević, Koviljka Prebeg, Mirna Balen, Elizabeta Škalić, Vlatka Mikuš, Jadranka Bukvašević, Vesna Lovas, Anica Goreta, Ankica Tomšić, Andrea Magić, Darinka Raguž Lučić, Silvija Zrakić, Branka Belvanović, Lubica Jurić, Danijela Pilipović, Katarina Sabljić, Iva Stjević, Mirna Rašić i Ena Krišto bili su tu za svoju dječicu i svakog dana im se maksimalno posvećivali, s njima plesali, radovali se, o djeci brinuli, skrbili, uz sve to pružali im svakodnevno vrijedne odgojno-obrazovne sadržaje. Odgojiteljica Silvija Zrakić čak se potrudila biti i redatelj i kamerman i osmislila i snimila poseban, dodatni video vrtićke kuće Vila. Roditelji su uvijek mogli biti sigurni da će Vrtić omogućiti sve što je u mogućnosti njegovih ljudi da pruže djeci sigurnost, toplinu i ljubav dok su oni na svojim poslovima. Vrijedno je i važno spomenuti i odgojitelje koji su isto pružali svoj djeci u programima predškole – Zrinka Ljubičić, Mirjana Marković, Ivana Ergotić i Natalija Vidaković – oni su donijeli toplinu Božića djeci u gradu Đakovu, prigradskim naseljima i u nekoliko susjednih općina! Nekoliko tjedana uoči Božića svi ovi junaci složno su doprinosili božićnom ugođaju za djecu svojih skupina, kao što se uvijek trude oko dječice svojih skupina i cijelog Vrtića.

Ali, tada je došlo do problema – kako sve te plesove snimiti, snimke obraditi, „podići“ na internet, pojavilo se pitanje i može li internet stranica Vrtića to podnijeti? Tada se pojavila hrabra pedagoginja Ivana Radnić koja je rekla: „Ja ću to uspjeti riješiti!“ i uhvatila se mobitela kako bi sve snimke bile napravljene istom kamerom pa da bi ih bilo lakše montirati. Sve je osmislila – kut držanja kamere, blizinu ili daljinu snimanja, dinamiku snimanja po skupinama, dogovorila sve s odgojiteljima i smislila detalje poštivanja mjera za izbjegavanje zlog virusa, ali… Ali virus se uspio probiti do naše junakinje i zaskočiti ju kad se nije nadala i tako ona više nije smjela dolaziti u Vrtić. I što dalje? Kome se obratiti za pomoć? Taman u to vrijeme zli je virus zaskočio i njenu ravnateljicu pa ni ona nije mogla priskočiti u pomoć, ali onda se pedagoginja dosjetila i tražila pomoć od svoje prijateljice zdravstvene voditeljice Sanje Miloš kojoj je sve objasnila i ona se uhvatila u koštac sa kamerom. Ubrzo se i Ivana vratila i snimke su, zahvaljujući prijateljstvu i suradnji uspješno snimljene. Zatim se pojavio problem po pitanju montaže. Tu je uskočio novi junak ove priče – informatičar Vinko Pilipović. Vinko je često tu bio za Vrtić, uvijek na raspolaganju za priskočiti u pomoć i nije ni trenutka razmišljao kad je saznao za problem već se odmah prijavio da će on riješiti novi problem. I je! Puno je vremena proveo na mobitelu i pred kompjuterom kako bi sve bilo najbolje moguće – i uspio je! Svaku snimku montirao je i uredio, svaki problem koji se pojavio – on je riješio. E sad – kako objaviti snimke? Tu je u pomoć uskočio Miljenko Švarcmajer i savjetima koje je dao pedagoginji uspješno je riješen i ovaj problem.

Božićni video objavljen je na internet stranici vrtića netom prije Božića. Sa svih strana odgojiteljima su stigle zahvale za pjesmu i ples koji su sa dječicom uvježbali. Cilj je postignut – osmijesi su sad na licima djelatnika Vrtića, na licima majki, očeva, djedova i baka, ali i šire zajednice jednog malog, našega grada – grada Đakova.

Hvala svim junacima ove božićne priče o Dječjem vrtiću Đakovo nastale u glavi autorice u besanoj noći uoči objavljivanja videa uzrokovane strahom hoće li se video svidjeti svima i stavljene na papir u trenutku iščekivanja „podizanja“ jednog, zadnjeg, videa, odnosno rješavanja zadnjeg problema pri objavljivanju snimki 😊 Dalo bi se tu još svašta napisati, priča ima prekrasan dio o umatanju darova za svu djecu Vrtića u kojoj se posebno ističu junakinje Monika Martinović i Danijela Pilipović, ali događaj je sam po sebi donio ispunjenje srca ovih junakinja. Hvala svima!

Autorica: A. Kordić

Đakovo, 23. 12. 2020.

KAKO JE DJEČJI VRTIĆ ĐAKOVO DONIO BOŽIĆNU ČAROLIJU 2020. GOD. SVOJOJ DJEČICI PA I SVOJOJ ZAJEDNICI
Scroll to top